Na začátku cesty k dobrému chlebu je chuť a odhodlání dělat svou práci co nejlépe

Zvládnout řemeslo, sbírat zkušenosti a pořád se učit. Je potřeba poznat pravý čas, správné množství i poměr. Pro nás je chleba živý, vyvíjí se, mění a roste. My mu pomáháme, aby k tomu měl správné podmínky.

Spoléháme na kvalitní mouku a domácí kvásek

Vybereme mouku u zdejších mlynářů, u nichž se můžeme spolehnout, že je čistá a z dobrého zrna. Přidáme náš kvásek, který živíme a ošetřujeme. Díky němu je pečivo chutné, trvanlivé a všechno potřebné kynutí probíhá přírodní cestou.

Hnětení bochníku je malé mistrovské dílo

Těsto z mouky, kvásku a vody se nejprve řádně vymíchá. Právě tady je potřeba opravdu zkušeného pekaře, který má v rukou cit a správně odhadne, kdy přidat mouky a kdy vodu. Žádný jiný recept na to není, než důvěra v jeho dobré dílo.

Potom se těsto rozdělí a zváží, aby každý kus byl stejný. Bochník se válí a hněte rukama a je to další mistrovské představení. Potom si odpočine v ošatkách, kde kyne. Musí kynout tak akorát, takže další zručný pekař musí včas bochník vsadit do pece. Upečený pak opatrně ukládá do přepravek a brzy ráno je naši řidiči pod vlajkou Křižák odvážejí k vám. Tam se potom stáváme součástí vašich domovů, vašich příběhů a osudů.

Co je vlastně kvásek?

Aby těsto vykynulo, je potřeba do něj přidat kvásek – směs mouky a vody, ve které kvašením vznikají kvasinky a bakterie. Ne však zdraví nebezpečné, naopak. Pečivu dodávají přirozenou chuť a zdraví pomáhají. Chléb je lépe stravitelný a pozitivně působí na naši střevní mikroflóru. Také díky němu chléb brzy neplesniví. Pracovat s ním je trochu náročnější pro pekaře, protože má delší dobu kynutí a je potřeba se o kvásek starat. Myslíme si ale, že to stojí za to.

Do chleba používáme kvásek žitný, který živíme žitnou moukou. Rohlíky, bagety, jemné pečivo obsahují kvásek pšeničný.Suroviny a dodavatelé

Základem pekařské práce je samozřejmě mouka. Tu naši melou moravští mlynáři z vybraného zrna domácího původu a dodávají ji v nejčistší kvalitě. Snažíme se využívat vše, co u nás vyroste. Proto do náplní používáme ovoce a ořechy od drobných pěstitelů, jablka vypěstované v našich sadech a vaříme si vlastní makovou náplň.

Domácího původu jsou i další suroviny, jako jsou vejce, máslo, tvaroh a masné výrobky.

Naopak chemickým směsím a zlepšovadlům se vyhýbáme a prakticky je nepoužíváme.

Ocenění

Zlatá chuť jižní Moravy

Zlatá chuť jižní Moravy

Bramborové lokše
s makovo-povidlovou náplní
1. místo v kategorii Hotové výrobky, 2018
Kloboucký rohlík
1. místo v kategorii Pekařské výrobky, 2014
Zelná pochoutka
1. místo v kategorii Pekařské výrobky, 2017
Regionální potravina

Regionální potravina

Kloboucký rohlík
1. místo v kategorii Pekařské výrobky, 2014
Pekařská sobota

Pekařská sobota

Vynikající chleba
1. místo, 2018
Vynikající chleba
1. místo, 2017
Vynikající rohlík
3. místo, 2017
Vynikající rohlík
2. místo, 2013